• ورود
  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

منظور از “استراتژی اقیانوس آبی” چیست؟

بازاری بکر، دست‏نخورده و دارای فرصت‏های فراوان. این استراتژی بر مبنای نوآوری ارزش، استوار است و زمانی معنا و مفهوم پیدا می‏کند که شرکت، برای خود و مشتریانش به‏طور هم‏زمان، خلق ارزش نماید.

استراتژی آقیانوس آبی

فضایی که شرکت‏ها و صنایع کنونی در آن حضور دارند، در واقع “اقیانوس قرمز” را تشکیل می‏دهد. در این عرصه، محدوده‏ی فعالیت صنایع تعریف و پذیرفته شده است. شرکت‏هایی که در این فضا با هم رقابت می‏کنند سعی دارند سهم بازار محصولات و خدمات یکدیگر را گرفته یا در واقع بربایند. هرچه فضای رقابت تنگ‏تر و تعداد رقبای موجود در بازار بیشتر باشد سهم بازار و سوددهی کمتری نصیب شرکت‏ها خواهد شد. رقابت زیاد موجود در این بازار منجر به از بین رفتن بسیاری از شرکت‏ها شده و اقیانوس رقابت را خونین خواهد کرد.

irancfa-red-ocean

اگرچه این استراتژی برای دست‏یابی شرکت به عملکرد پایدار و ثابت، لازم است ولی کافی نیست. شرکت‏ها زمانی می‏توانند در بلندمدت رقابت‏پذیری خود را حفظ کنند که به دنبال ایجاد روش‏ها و محصولات جدید جهت پاسخ‏دهی به نیاز بازار باشند.

در مقابل مفهوم اقیانوس قرمز، “اقیانوس آبی” مطرح می‏گردد. در این اقیانوس، تقاضا بیشتر از آن چیزی است که بر سر آن درگیری صورت گیرد. رنگ آبی به معنای نوآوری است و منظور از نوآوری خلق تقاضای جدید و ورود به بازارهای جدید است؛ بازاری بکر، دست‏نخورده و دارای فرصت‏های فراوان. این استراتژی بر مبنای نوآوری ارزش، استوار است و زمانی معنا و مفهوم پیدا می‏کند که شرکت، برای خود و مشتریانش به‏طور هم‏زمان، خلق ارزش نماید. چنین فعالیت‏هایی منجر به خروج خودکار شرکت‏هایی می‏شود که قادر به نوآوری و خلق ارزش برای خود و مشتریان‏شان نیستند.

استراتژی اقیانوس آبی از شش اصل بنیادی تشکیل می‏شود. 4اصل نخست برای تدوین استراتژی و دو اصل بعدی برای اجرای استراتژی استفاده می‏شوند. این اصول عبارتند از:

1.    بازسازی مرزهای بازار؛

2.    تمرکز بر تصویر کلان به جای تمرکز بر اعداد؛

3.    توجه به فراتر از تقاضای موجود؛

4.    انتخاب ترتیب صحیح برای برنامه‏های استراتژیک؛

5.    غلبه بر موانع بزرگ سازمانی؛

6.    اجرایی کردن استراتژی.

15 دسامبر 2015

۰ پاسخ به "منظور از "استراتژی اقیانوس آبی" چیست؟"

ارسال یک پیغام

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

preloader